Na cestu jsme vyrazili 19. prosince před vánoci a ulevili si tak od předvánočního shonu. Cesta na jih Španělska byla jako vždy neúmorně dlouhá. Proto jsme jako mezistanici zvolili francouzský Claret. Stará známá klasika, ve které nikdo z nás ještě nikdy nebyl. Čekali jsme oklouzané staré cesty, ale Claret nás moc příjemně překvapil, jak kvalitou cest a skal, tak hlavně počasím. Zde totiž začalo konečně svítit slunce a nepřestalo až dodnes :-)
Další zastávku na cestě na jih jsme zvolili pro nás již známou Chulillu.
O Chulille jsme již psaly před rokem a půl. Jelikož jsme oba potřebovali kvantum metrů k tomu, abychom se začali konečně po dlouhé odmlce od sportovního lezení rozlézat, tak Chillilla s průměrnou délkou cest 40m byla dobrou volbou. V kaňonu jsme strávili oba svátky vánoční. Večer, kdy se u nás už začali rozdávat vánoční dárky, jsme opět vyrazili na cestu a užili si vánoce na pláži u moře.
Sella
Sella je celkem stará oblast nedaleko Alicante. Pro sportovní lezce, co hledají cesty více do těla, je zde hlavně sektor Wild side.
Wild Side, Sella |
Ihned první den se k nám přidal Zdenek s Pájou a jejich karavanem a pak také i David s Pájou.
Zdéna a Pája |
Vybudovali jsme Čecho-kemp v zatáčce nad refugiem a mohli začít bušit ve Wild sidu a okolních sektorech.
Čecho kemp v Selle |
Sella je nádherné místo ve skalnatých horách. Všude rostou borovice a vůbec je tam klídek a pohoda. Jediné mínus bylo to, že ve stínu byla zima. Kemp i lezení jsme měli ve stínu, takže jsme občas trochu promrzli. Ve Wild sidu jsme s Editkou vylezli Tirali Valent 8a+ a nějaké 7c a 7c+ na Os.
Editka a kosa ve Wild side |
Celý sektor nabízí lezení od 7a do 8c, přičemž si asi nejvíc vybere lezec lezoucí 7c a 7c+.
Zdéna v 7b+ ,Wild side, Sella |
Editka mě na silvestra musela bohužel opustit a odletěla z Alicante zpět do Čech za školními povinnostmi. Já a zbytek party jsme se po pár dnech zabalili a vyrazili konečně do Jaénu. Do místa, které jsme nikdo z nás doposud neznal.
Jaén
Přejezd mezi Sellou a Jaénem trval cca 4 až 5 hodin. O Jeénu jsem se dozvěděl od Adama O., takže jsem už trochu věděl do čeho jedem. Jaén je město vzdálené okolo hodiny severně od Granady a nabízí hromadu skal a lezení do 20 min. od centra tohoto stotisícového města. Mezi nejlepší a nejnavštěvovanější sektory patří Reguchillo a Otiňar.
Reguchillo |
David v Regu, foto Zdéna |
Ranní pohoda v Regu |
Pája v Regu, foto Zdéna |
Reguchillo je téměř 2 km dlouhý pás oranžového vápence. Rego, jak ho místňáci nazývají je jižní sektor, takže pokud stoupá okolní teplota nad 13 stupňů a slunce svítí, tak je celkem obtížné najít dobrou podmínku na vlastní projekty, ale i tak se brzo ráno a pozdě večer dá najít vždy chvíle stínu s celkem kvalitní podmínkou. Rego je v kurzu a místní stále vrtají a vrtají nové cesty. V Regu si zaleze každý. Kupa šestek i celkem dobrý výběr cest nad 8a.
Rego 7c+/8a, foto Zdéna |
Leze se jak po lištách, tak i po krapasech většinou v mírně převislém terénu Po pár dnech lezení jsem se rozhodl, že je čas se podívat do nějaké těžší cesty a zkusit formu, jestli se po půl roce vrací. Během tří dnů se mi podařilo vylézt své první dvě 8b zájezdu Bullido a Dame Cripton.
Dame Cripton 8b, foto Zdéna |
Dame Cripton 8b, foto Zdéna |
Díky těmto cestám jsem opět po měsících získal potřebnou motivaci začít projektovat a drtit co se dá. Konec flákání a začít konečně makat. Před pár dny se v Regu dost oteplilo, tak přišel čas se podívat do místní největší bomby a to do Otiňaru.
Opouští nás David s Pájou, ale za to se k nám přidává Luky z Tisé a Zbíňa, původem také ústečák, který zde již pár let žije, takže naše česká grupa roste. První pohled do jeskyně v Otiňaru byl uchvacující.
Otiňar |
Útvary v Otiňaru, foto Zdéna |
Ohromná jeskyně plná všemožných krapasů a nateklých bochánků a k tomu obrovský výběr cest od 7c nahoru. V jeskyni je prý okolo 70 cest nad 7c a každá je perlou. Tam nezeslábneš.
Klemen Becan, Otiňar |
Asi jedinou a dost zásadní kaňkou je to, že jeskyně neslouží jen lezcům, ale také ovcím pro jejich zazimování. Ovce se rovná blecha, takže v určitých částech jeskyně, kde ovce občas přespávají, je problém s blechami, které po vás lezou a koušou Vás do nohou. Naštěstí druhá polovina jeskyně tento problém nemá. Ale jak říkám, pro ty linie to člověk s radostí vydrží. V Otiňaru jsme lezli zatím jen dva dny. Padlo jedno 8a na OS a mám rozlezeny a nakoukány boží projekty.
8a Os, Otinar, foto Zdéna |
Zdéna 7b+ FL, Otinar |
Zdéna 7b OS, Otinar |
Pokud se ale ochladí, což předpověď slibuje, tak se budeme muset opět přesunout do Rega, protože jakmile je teplota vzduchu pod 12 stupňů, tak je v severně orientovaném Otiňaru celkem dost slušná kosa. Obecně prý největší sezóna je zde až v březnu a dubnu. Proto je zde teď úplný klídek a my máme celou jeskyni jen pro sebe.
Posezení s přáteli v caravanu |
Mně by se taky líbilo, kdybychom mohli odjet na celou zimu někam do tepla. Zimu nesnáším. Doma máme ale naštěstí teplo, protože topíme dřevem v akumulačních kamnech https://www.flamen.cz/akumulacni-kamna/ a naštěstí se z nich přes noc uvolňuje naakumulované teplo, takže doma nemáme ráno zimu, ale stejně pro mě není zima nic moc :-D .
OdpovědětVymazat